Okrągły stół- wady i zalety

Dom
Okrągły stół- wady i zalety

Nie przez przypadek okrągły stół jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli w europejskiej kulturze. W Legendzie o królu Arturze symbolizował równość i braterstwo. Do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli porozumienia. Jednak w naszej kuchni nie musi on pełnić funkcji czysto dekoracyjnych. Jego funkcjonalność sprawi, że niedługo oddamy nasze tradycyjne, kwadratowe stoły do lombardu!
Przyjrzymy się dokładnie naszym jadalniom. Zazwyczaj nie ma w nich zbyt dużo miejsca. Jeśli dodatkowo na niedzielny obiad ma wpaść dalsza rodzina lub przyjaciele to możemy natychmiast zapomnieć o komforcie. Wygodę biesiadników może w takiej sytuacji uratować okrągły stół. Mimo, że zajmuje on nieco więcej miejsca niż klasyczny stół kwadratowy zmieści się przy nim więcej osób.  Gdy już zgromadzimy całą rodzinę przy jednym stole warto wykorzystać fakt, że biesiadnicy będą zwróceni twarzą do siebie. To okazja do podkreślenia tradycyjnej roli wspólnych posiłków, czyli umacniania więzi między przyjaciółmi lub członkami rodziny.

Warto zwrócić uwagę na kwestię estetyczne. Wykorzystajmy fakt, że okrągłe blaty stołów niemal podświadomie przywołują pozytywne skojarzenia i wykorzystajmy to do stworzenia przytulnego i ciepłego wnętrza. Warto dobrać kolor blatu do rodzaju i aranżacji całego wnętrza. W jadalni najlepiej sprawdzą się jasne kolory, które jednocześnie nadają mu światła i przestrzeni. Skoro już poruszyliśmy kwestię oświetlenia warto wspomnieć, że stół okrągły jest łatwiejszy do oświetlenia. Wszystkich tych, którzy nie lubią przeładowanych pomieszczeń ani wygórowanych rachunków za prąd ucieszy fakt, że do jego oświetlenia wystarczy jedna, centralnie zawieszona  lampka.

Dobierając stół do wnętrza jadalni znaczna większość z nas decyduje się na drewniane blaty. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ drewno jest naturalnym materiałem budującym rustykalny klimat nie tylko w jadalni, ale też w każdym innym pomieszczeniu, w którym je zastosowano. Pamiętajmy jednak, że nasz wybór nie jest niczym ograniczony. Alternatywą dla drewna jest więc kamień, laminat, płytki ceramiczne oraz hartowane szkło. Każdy z tych materiałów oferuje nam inne możliwości też pociąga za sobą odmienne obowiązki.
I tak:
- Kamień jest bardzo twardy i odporny na większość uszkodzeń chemicznych i mechanicznych, ale jego cena stanowi wyzwanie nawet dla stosunkowo zasobnego portfela.

- Drewno z kolei można każdorazowo odnowić i przemalować, ale blaty z miękkiego drewna ( np. sosnowego) są wrażliwe na zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne.

- Laminat oznacza odporność na zadrapania i temperaturę do 120oC.

- Płytki ceramiczne są twarde i odporne na wysoką temperaturę ale wrażliwe na uderzenia

- Szkło hartowane jest kosztowne, ale łatwo je wyczyścić.

Na koniec warto wspomnieć o włóknie szklanym- lekkim, solidnym i łatwo formowalnym materiale stosowanym w meblarstwie od połowy lat 50. Od niedawna jest on chętnie wykorzystywany we współczesnym wzornictwie, więc decydując się na blat z włókna szklanego będziemy pewni, że wybieramy do naszej jadalni meble z materiału łączącego funkcjonalne właściwości wielu innych rozwiązań.

Jednak funkcjonalność, nie jest wszystkim. Jeśli posiadamy dzieci najważniejsze jest przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Wystające kanty kwadratowych stołów były już przyczyną nie jednego poważnego wypadku. Łagodne linie okrągłego stołu to zdecydowanie mniejsze niebezpieczeństwo dla małych dzieci.

Na podstawie powyższych przykładów każdy może wywnioskować, że za prostokątnymi czy kwadratowymi stołami przemawia głównie tradycja, zaś za okrągłymi względy praktyczne.

Wiadomość umieszczono w kategorii: [Wnętrza, aranżacje i design]