Słońce, wino i tymianek

Styl
Słońce, wino i tymianek

Zapach lawendy i tymianku, słońce wino i słynne domy z piaskowca to garść popularnych skojarzeń z Prowansją. By przenieść urok skąpanej w słońcu Prowansji do własnych wnętrz, wystarczy kierować się kilkoma zasadami.


Styl prowansalski ukształtował się na południu Francji. Cechy charakterystyczne tej prowincji to ogromne pola lawendy i kamienne domki. Wszystko to wręcz tonie w słonecznym blasku. Trend aranżacyjny odwołuje się do sielskiego klimatu, przyjemnego, domowego ciepła i przytulnych, choć z pewnością nie kiczowatych, wnętrz. Jak go przenieść do swojego mieszkania?

Szczegóły budują klimat
By dobrze oddać klimat skąpanej w słońcu Prowansji zadbajmy przede wszystkim o odpowiednie kolory, a także faktury. Prowansja to słoneczna żółć, pomarańcz, zieleń oraz błękit, biel i oczywiście lawenda. Dobrze przy tym wygląda chropowata faktura ścian. Jeśli chcemy dodatkowo ożywić pomieszczenie jakimś żywym i odważnym akcentem  zainstalujmy pod sufitem drewniane balie, które dodadzą aranżacjom realizmu. Z tkanin najlepsze będą kretony. Typowy dla tego stylu jest też boutis, czyli pikowana narzuta z bawełny. Pokryta jest pięknymi haftami, przykrywa się nią łóżko lub blat stołu. Popularne są też narzuty w kwiatowe lub geometryczne wzory albo sielskie motywy, np. pejzaże. Okna możemy ozdobić gładkimi zasłonami.

Meble i dodatki
Meble w stylu prowansalskim wykonane są z żelaza lub litego drewna. Zwykle są one białe, beżowe, szare lub w jasnych odcieniach żółtego. Mogą być delikatnie rzeźbione, zdobione motywami florystycznymi, na przykład kiściami winogron, kwiatami lub kłosami zbóż. Przykładem mebla komponującego się z ideą prowansalskiego wnętrza jest stół Queen firmy Jadik. To dębowy model, wykonany ręcznie przy użyciu najlepszego gatunkowo litego drewna. Ma prosty, gładki blat, na którym pięknie będą wyglądać wszelkie narzuty, np.  wspomniany już boutis oraz wazony z suszonymi kwiatami. Jego ozdobą są oryginalne, lekko wygięte nogi. Dzięki ręcznemu wykonaniu mebel wzbogacają naturalne przebarwienia i sęki drewna. Jest na tyle duży, że zmieszczą się przy nim zarówno członkowie rodziny, jak i przyjaciele, których będziemy chcieli ugościć. Dzięki swojej delikatności wkomponuje się w resztę aranżacji nie dominując wystroju pomieszczenia.  W sielski klimat Prowansji Queen wpisuje się również tym, że jego powierzchnia jest niezwykle przyjemna w dotyku. Dodatkami, które możemy wykorzystać w tworzeniu prowansalskiego klimatu są rozmaite kute półeczki, szklane wazony i słoje, a także haftowane obrazki oraz wiklinowe koszyki. Możemy również wzbogacić wnętrza słoiczkami z przyprawami suszonymi ziołami podwieszonymi pod sufitem oraz woreczkami z lawendą i barwnymi karafkami.

Wiadomość umieszczono w kategorii: [Wnętrza, aranżacje i design]

Powiązane artykuły

  • Oaza w środku miasta

    Styl 12 sierpnia 2014

    Wnętrza przytulne, domowe i emanujące spokojem to prawdziwa oaza w środku miasta. Taki klimat dominuje w stylach angielskim lub prowansalskim. Aby go...

  • Zauroczeni Prowansją

    Styl 20 stycznia 2015

    Dzięki pomysłowym aranżacjom wnętrz możemy zamieniać własne cztery kąty w niezwykłe enklawy, przenoszące nas swoim klimatem do wymarzonych miejsc. A...