Półmetek konkursu na projekt schodów modułowych

Schody
Półmetek konkursu na projekt schodów modułowych

Konkurs organizowany pod patronatem Rintal Polska jest już na półmetku. Tylko tutaj potencjalni uczestnicy konkursu dowiedzą się co powinien zawierać idealny projekt i jakich błędów należy się wystrzegać.


W konkursie organizowanym przez Rintal Polska liczą się przede wszystkim oryginalne pomysły. Przed uczestnikami - reprezentantami środowisk twórczych, architektami, inżynierami budownictwa i studentami szkół architektonicznych lub artystycznych - nie lada wyzwanie. Ideą konkursu jest bowiem zaprezentowanie projektu nowatorskiego, funkcjonalnego, a jednocześnie zaprojektowanego zgodnie z a jednocześnie zgodnego z dzisiejszym stanem techniki, modelu schodów i poręczy w nowym systemie powtarzalnych modułów.

Cechy dobrego projektu
- Dobry projekt to przede wszystkim połączenie uniwersalnego, modułowego systemu do kształtowania konfiguracji schodów i najnowszych trendów ze świata designu. Powinien łączyć wymogi innowacyjnych materiałów oraz oddziaływać na zmysły odbiorcy mówi Wojciech Szymański, organizator akcji. W przypadku schodów jest to zadanie szczególnie trudne, ale jednocześnie zostawiające duże pole do aranżacyjnych eksperymentów.

- Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność schodów, którą należy połączyć z estetyką wykonania poszczególnych elementów - dodaje Wojciech Szymański.

Temat konkursu jest na tyle elastyczny, że projektanci mogą się w pełni skupić na tym, co jest najważniejsze- na innowacji.

W pracach konkursowych liczyć się będzie przede wszystkim projekt samej konstrukcji modułu. I to właśnie największe wyzwanie - stworzyć uniwersalny system, które pozwoli na kształtowanie różnych konfiguracji schodów.

Postaw na nowatorskie rozwiązania
Zgodnie z ideą konkursu oceniający najwięcej uwagi poświęcą nowatorskim rozwiązaniom oraz ocenie uniwersalnego i powtarzalnego elementu konstrukcji schodów pozwalającemu na dowolne konfigurację biegu schodów. Jak radzą organizatorzy w pierwszym etapie najlepiej skupić się na samej konstrukcji i jej użyteczności pamiętając jednocześnie o zachowaniu dbałości o aspekty estetyczne. W drugiej kolejności należy myśleć o wzbogaceniu projektu o niecodzienne elementy - np. niespotykaną formę stopnia, poręczy, elementów łączenia czy użytego materiału.

Jakich błędów unikać?
Najczęstsze błędy w projektach dotyczą niepoprawnej lub wręcz niekompletnej odpowiedzi na zadany temat.

- Trudno już teraz przewidzieć, jakie błędy pojawią się podczas procesu projektowania. Najprostszą drogą do ich uniknięcia jest rzetelne przygotowanie się do wykonania zadania. Rzetelność dotyczy kwestii merytorycznych oraz samego projektu - dodaje Wojciech Szymański.

W praktyce liczy się przede wszystkim uniwersalność, funkcjonalność, estetyka oraz innowacyjność technologiczna zawarta w jednym projekcie. Pamiętajmy, że jury konkursowe oceni trafność zaproponowanego rozwiązania i techniczne możliwości jego realizacji.

O konkursie
Konkurs na nowatorski model schodów i poręczy w nowym systemie powtarzalnych modułów organizowany jest przez producenta i dystrybutora schodów do wnętrz, Rintal Polska. W jury konkursowym zasiądą m.in. organizatorzy oraz reprezentanci środowisk twórczych - dr hab. art. malarz Jan Buczkowski (Dziekan ds. Twórczości Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej), dr inż. arch. Andrzej Rożeński (Zakład Architektury Mieszkaniowej Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej) oraz prof. Andrzej Pniewski (Katedra Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku).

Nagrodą główną w konkursie jest 6 tysięcy złotych. 2,5 oraz 1,5 tysiąca złotych przypadnie osobom, które zajmą kolejno drugie i trzecie miejsce.

Aby wziąć udział w konkursie należy w terminie do 1 października 2011 r. wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.rintal.pl/konkurs. Prace należy wysyłać do 31 października 2011 r. na adres:

Rintal Polska sp z o.o.
ul. 30 Stycznia 43
83-110 Tczew

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 listopada 2011 r.

Wiadomość umieszczono w kategorii: [Wnętrza, aranżacje i design]