Sposób na garderobę

Dom
Sposób na garderobę

Każdy, komu dane było posiadać w domu oddzielną garderobę wie, jak przydatne jest to pomieszczenie. Daje możliwość posegregowania i przemyślanego poukładania nie tylko odzieży, ale także wielu innych dużych i często nieforemnych przedmiotów, na które nie możemy znaleźć w domu miejsca. 

Planując zagospodarowanie przestrzeni, mającej stać się garderobą, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie zagwarantuje nam wygodę i długotrwały komfort użytkowania. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, najlepiej zabudować je w kształt litery "L" , a wolne ściany uzupełnić lustrami, które optycznie powiększą wnętrze.

Minimalna powierzchnia, jaką trzeba przeznaczyć na garderobę to 3,5 m2. Inaczej nie będziemy w stanie nawet się obrócić, a każde otwarcie szuflady okupione będzie nadludzkim wysiłkiem. W przypadku niewielkich wnętrz warto postawić na otwarte przestrzenie drążkowe, pozbawione frontów, dających łatwy dostęp do odzieży i zajmujących minimalną powierzchnię. Przykładem może być tu wieszak o wdzięcznej nazwie Zosia marki Kuchinox. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przedpokoju lub prowizorycznej garderóbce np. pod schodami, gdzie miejsca jest jeszcze mniej. Solidnie mocowana belka na wieszaki będzie odpowiednia zarówno do podwieszania koszul czy sukienek, jak i ciężkich kurtek zimowych, a dolne półeczki idealnie nadadzą się na drobne dodatki: rękawiczki, apaszki, berety czy szaliki. Niezależnie od wielkości, w każdej garderobie powinno znaleźć się miejsce na bieliźniarkę. Możemy przechowywać w niej nie tylko bieliznę, ale także śpioszki dziecka, cienkie koszulki i piżamy, apaszki, a nawet biżuterię. Dlatego wyposażenie naszego pomieszczenia powinno zawierać przynajmniej jeden mebel z szufladami, które nie pozwolą zakurzyć się delikatnym rzeczom. Idealnym rozwiązaniem byłoby zainwestować w ,,oddychające” szafy, czyli takie, których ściany wykonane są z materiału, przepuszczającego powietrze i przymocowanego do metalowego stelaża osłoniętego pokrowcem. Niektóre z nich, tak jak szafa Eko z Kuchinoxu, poza szufladami posiadają także zapinaną na suwak wnękę z podwieszaną belką przeznaczoną na dłuższe ubrania. Przezroczysty front z giętkiego plastiku pomoże rozeznać się w zawartości szafy, a drobne sznureczki pozwolą utrzymać półkę otwartą tak długo, jak będzie to konieczne. Dodatkowo zaoszczędzamy tu miejsce, które w przypadku klasycznej, blokowej zabudowy zajmowałyby drzwi i drzwiczki frontów.

Urządzając garderobę, warto wcześniej przemyśleć jej faktyczne przeznaczenie: czy będzie to także prawdziwa przebieralnia, w której można będzie przymierzać stroje, malować się i przygotowywać do wyjścia, czy typowy składzik na sezonowe rzeczy. – mówi Marek Popecki z firmy Kuchinox. Stosownie do naszych potrzeb wybierajmy więc zabudowę tak, by spełniane przez nią funkcje idealnie współgrały nie tylko z naszym gustem, ale przede wszystkim potrzebami.

www.kuchinox.pl